Tętno maksymalne

Zgubienie kilogramów, zwiększenie szybkości, poprawa wytrzymałości – celów treningowych jest wiele. Metodę treningową należy dobrać do celu, ale również do konkretnego organizmu trybu życia, możliwości trenującego.

Pomocna będzie tutaj znajomość swojego tętna maksymalnego, czyli HRmax.

Co to jest HRmax?

To maksymalna liczba uderzeń serca na minutę, którą można osiągnąć przy maksymalnym wysiłku. Bardzo uproszczając, jest to Twój maksymalny wysiłek. Na jego wartość składa się wiele czynników takich jak wiek, cechy dziedziczne czy poziom wytrenowania.

Przyda nam się to do ustalenia intensywności treningów.

Najprostszy sposób na obliczenie HRmax, uwzględnia tylko wiek ćwiczącego.

HRmax = 220 – wiek w latach

Jaki poziom HRmax jest najlepszy? To zależy jaki mamy cel:

 

  • do 50% HRmax – trening w tym przedziale należy rozpatrywać jedynie w kwestiach rekreacyjnych.

 

  • 50 – 60% HRmax  – to najniższy poziom intensywności wysiłku, który możemy rozpatrywać w kategorii treningu. Dla początkujących lub osób cierpiących na przetrenowanie.

 

  • 60 – 70% HRmax – to optymalny poziom dla osób chcących poprawić swój wygląd, zgubić trochę kilogramów i wydobyć mięśnie spod tkanki tłuszczowej. Na tym poziomie podstawowym źródłem energii jest tkanka tłuszczowa.

 

  • 70 – 80% HRmax – trening na tym poziomie poprawia wydolność oddechową i wytrzymałość i wydajność organizmu. „Spalanie” tłuszczu co prawda jest trochę niższe, ale za to większe jest zużycie kalorii.

 

Treningi na wyższych poziomach należą do treningów zaawansowanych, dla osób z dużym doświadczeniem i jasno określonym celem.

Jednak trzeba pamiętać również o tym, że każdy organizm jest inny – nie wolno zamykać się bezwzględnie w określonych ramach, zapominając o słuchaniu i obserwowaniu własnego ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *